Sparmann - kamieniołom Niemcy

Sparmann - to kamieniołom granitu, który został zamknięty w latach 70 - tych. Obecnie pod opieką Szkoły Nurkowania Kamenz. 

Znajduje się on 75 km od granicy Polski, a 236 km od Wrocławia. Dla zainteresowanych dokładny adres kamieniołomu Sparmann to Macherstraße 70 b, 01917 Kamenz.

W bazie Tauchbasis Sparmann spędziliśmy dwa dni. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Otrzymaliśmy klucze do pokoju, żeton na prysznic oraz numerek na który zapisywane są dodatkowe rzeczy takie jak bicie butli, rzeczy kupione w barze, a pod koniec wyjazdu zostaje on rozliczany. Pokoje duże z poddaszem. Łóżka dwu piętrowe oraz materace na poddaszu. Łazienka wspólna dla wszystkich natomiast w wysokim standardzie. Czysta, ładnie wykończona. Śniadanko bardzo smaczne, stół szwedzki. Tak więc baza pierwsza klasa ;-)

Co do nurkowań, niestety widoczność nam nie dopisała. Przy pierwszym zanurzeniu niektórzy pogubili poręczówki. Tak naprawdę lepsza widoczność zaczynała się na 15 m natomiast tam było już ciemno. Poszukiwaliśmy również jesiotrów, znane z tego kamieniołomu natomiast również nie udało nam się na nie trafić. Jednak pomimo trudności na jakie trafialiśmy, wyjazd zaliczamy do udanych. Na 30 m można było zobaczyć bunkier oraz podesty ze starego rozpadającego się drewna. Kable schodzące po pionowej ścianie w dół na 40 m do kolejnego podestu i wciąż nie było widać dna. Wszystko to nadawało temu nurkowisku klimat horroru ;-)

Sparmann zaliczamy do ciekawych miejsc nurkowych wartych zobaczenia, jednakże dla nurków, którzy są obeznani z nurkowaniem nocnym i nie boją się ciemności. Kamieniołom jest uważany za niebezpieczny i po jego odwiedzeniu zgadzamy się z tą opinią ;-)

sparmann

sparmann Niemcy