Zestaw xDEEP Side Mount System

Zestaw xDEEP Side Mount System

gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Sidemount, choć używany od dawna, nie doczekał się jeszcze uznanego i wiodącego standardu, który byłby tak samo dobry do penetracji ciasnych jaskiń Meksyku, nurkowań w Polskich jeziorach z użyciem suchego skafadra czy też rekreacyjnych nurkowań na rafach Egiptu.

Side mont

firmy

producent: xDEEP

Sidemount, choć używany od dawna, nie doczekał się jeszcze uznanego i wiodącego standardu, który byłby tak samo dobry do penetracji ciasnych jaskiń Meksyku, nurkowań w Polskich jeziorach z użyciem suchego skafadra czy też rekreacyjnych nurkowań na rafach Egiptu.

 

W efekcie prac i testów firmy xdeep powstał modułowy system sidemount, składający się z następujących elementów:

 • Anatomiczna uprząż;
 • Unikalny modułowy system balastowy z kieszenią centralną i dwiema kieszeniami trymującymi;
 • Stabilizowane wenętrznie, dwupowłokowe skrzydło.

 

Istotne cechy:

 • Węzły uprzęży wyposażone są w duże "podkładki", które doskonale stabilizują taśmy i zdecydowanie poprawiają komfort w piance (basen, ciepłe wody).
 • Każda z taśm regulowana jest osobno, w efekcie czego regulacja jest dużo szybsza i łatwiejsza niż konstrukcji opartych o uprzęże z jednego kawałka taśmy.
 • Ułożenie całej uprzęży jest bardzo anatomiczne - węzły znajdują się w naturalnych osiach obrotu ciała, przez co uprząż doskonale przylega i nie krępuje ruchów.

 

MODUŁOWY SYSTEM BALASTOWY

Producenci uprzęży SM oferują wiele różnych rozwiązań mocowania balastu, lecz większość z nich dedykowana jest do jednego typu skafandra (pianki lub skafandra suchego).

Brakuje na rynku systemów umożliwiających idealne rozmieszczenie balastu zarówno w piance, jak i w suchym skafandrze. Dlatego też celem firmy xdeep było stworzenie modułowego systemu balastowego, dla którego założenia projektowe były następujące:

 1. Wymienność poszczególnych elementów systemu balastowego przy zmianach konfiguracji;
 2. Możliwość rozmieszczenia balastu w sposób optymalny niezależnie od rodzaju używanego skafandra oraz typu i położenia butli (czyt. idealny trym w każdej konfiguracji);
 3. Osłonięcie i zabezpieczenie wszelkich elementów, które mogą zahaczać podczas nurkowań jaskiniowych czy wrakowych (osłonięcie ołowiu, elementów zamykających);
 4. Łatwość zakładania i wyjmowania ołowiu (bardzo ważne podczas nurkowań na wyjazdach);
 5. Łatwość trymowania podczas kursów (rozmieszczenie balastu można bez problemu zmienić pod wodą);
 6. Możliwość zainstalowania do 12kg balastu i jego stabilność.

Istotne cechy:

 • Wysokość montażu głównej kieszeni balastowej jest regulowana.
 • Podwójna kieszeń balastowa, może być instalowana również na pasach naramiennych. Można też zainstalować dwa zestawy (na pasie biodrowym i pasach naramiennych).
 • Taśmy zamykające kieszeń zabezpieczone są przed otwarciem i uszkodzeniem (jaskinie, wraki) przy pomocy dodatkowej taśmy, biegnącej wzdłóż uprzęży.
 • Cały system balastowy idealnie przylega do ciała.

 

DWUPOWŁOKOWE SKRZYDŁO xDEEP SIDEMOUNT

Uzupełnieniem systemu sidemount xDEEP jest dwupowłokowe skrzydło o unikalnej konstrukcji pęcherza wewnętrznego, zapewniającej komfort użytkowania oraz bardzo niskie opory hydrodynamiczne.

Istotne cechy:

 • Pęcherz wewnętrzny posiada unikalną konstrukcję, która zapewnia płaski kształt niezależnie od stopnia jego napompowania - brak efektu "namiotu" znanego z wielu innych konstrukcji.
 • Spłuczka umieszczona jest w miejscu minimalizujacym ryzyko jej uszkodzenia lub zahaczenia o strop jaskini i zapewniającym łatwy dostęp zarówno lewą, jak i prawą ręką.
 • Jak we wszystkich skrzydłach xDEEP, w skrzydle sidemount użyliśmy najlepszych materiałów - zewnętrzna powłoka z niemieckiej Cordury 1100dTEX, wewnętrzny pęcherz z nylonu 440dTEX z grubą (0.215mm) powłoką TPU, nici Amann Serabond z serii Performance ThreadX;
 • W pozycji pionowej na powierzchni skrzydło stabilizowane jest w odpowiednim miejscu przez dodatkową linkę bungee w dolnej części. 

Opinie użytkowników

Wczytaj więcej opini